Ako vybrať to najlepšie miesto pre vašu svadbu z pohľadu fotografa.

Ako vybrať vhodný kostol, obradnú sieň, sálu na svadobnú oslavu, alebo reštauráciu? Na internete nájdete určite kopec rád a článkov najmä od neviest, ktoré majú už túto časť príprav za sebou, ja by som ale chcel prispieť k tejto téme pohľadom svadobného fotografa.

Asi budem hovoriť za každého fotografa a kameramana, keď poviem, že zelená a žltá farba stien priestorov kostola či svadobnej sály fotografii a videu moc nepomáha. Samozrejme dobrý fotograf to vie zvládnuť, ale vo výsledku je to aj tak cítiť, tak prečo pri plánovaní tak dôležitého dňa nemyslieť aj na tento aspekt.


A čo je vlastne zlého na týchto farbách? Samostatne či v kombinácii majú výrazný vplyv na farbu pleti nevesty a ženícha, bielych svadobných šiat ale aj na všetkého ostatné a z môjho pohľadu aj na atmosféru v danom priestore. Je to ako keď si sadnete pod farebný stan či prístrešok a všetko dostane nádych danej farby. A určite žiadna nevesta nechce mať namiesto bielych či ružovkastých svadobných šiat zeleno-žlté.


Samozrejme, keď chcete mat svadobný obrad v kostole, kam ste chodili celé detstvo, alebo sa tam brali vaši rodičia je zbytočné na toto prihliadať. Ak však toto nie je váš prípad a môžete si miesto vašej svadby vybrať, choďte sa do kostola pozrieť počas omše prípadne nakuknite dnu počas svadby. Všimnite si zafarbenie stien, ale aj svetlá, ktoré ovplyvnia celú atmosféru svadobného obradu. Čím je kostol menší, tým je vplyv farieb väčší. Často sa stretávam s kombináciou halogénových reflektorov so studeným bielym svetlom a bežným žltým osvetlením kostola, ktoré ešte zvýraznia farebný chaos.


Pri svadobných sálach alebo priestoroch na svadobnú oslavu je farba stien rovnako dôležitá. Keď sa k farebným stenám pridá ešte aj farebný ohňostroj laserov DJa, vaša predstava o romantickej bielej svadbe zanikne v dúhovom koktejli farieb. Okrem stien a ich farby si všimnite aj strop a osvetlenie. Väčšina fotografov sa bielemu stropu poteší. Používame ho na odrážanie blesku, keď je v sále prítmie. Tmavý drevený strop svetlo pohltí a farebný nám zase toto svetlo zafarbí. Pri osvetlení priestorov je dobré aby teplota svetiel bola zladená do rovnakej farby/teploty. V kostole to ovplyvniť nevieme, ale pri výzdobe sály z časti áno. Z dokonalej atmosféry výrazne uberie, keď za svadobným stolom máte vodopád svetielok studenej farby a nad hlavami vám svietia žlté žiarovky.


Na čo teda pri výbere svadobných priestorov myslieť?


Prvá je farba stien a stropu kostola a sály. Čím je farba stien a stropu bližšie k bielej farbe, tým lepšie. Druhé je farba/teplota osvetlenie. Je dobré keď rôzne zdroje svetla majú rovnakú alebo aspoň podobnú farbu/teplotu. Fotografie budú krajšie a zachová sa atmosféra, ktorú ste chceli dosiahnuť svadobnou výzdobou, doplnkami ako sú sviečky alebo svetielka.Svadobné príbehy