Plánovanie svadobných portrétov


Svadobné portréty sú dôležitou súčasťou svadobnej fotografie a často krát práve tu vznikajú fotografie, ktoré si zavesíte na stenu v podobe fotoobrazov alebo vytlačíte do svadobného albumu. Na druhej strane sa mnoho párov tomuto foteniu snaží vyhnúť, pretože predstava pózovania pred objektívom sa im nepáči. Tomuto sa však dá predísť práve dobrým naplánovaním času, miesta a komunikáciou s fotografom aby vedel aké sú vaše predstavy a čo sa vám páči. Zároveň je dôležité aby vám aj fotograf povedal svoju predstavu a priblížil vám ako bude fotografovanie prebiehať.


Ako dlho trvá fotografovanie svadobných portrétov?


Ideálne je mať aspoň dve hodiny aby ste nemali stres či všetko stihnete, čo by bolo nakoniec vidno aj na fotkách a to nechceme. Je dôležité aby ste sa cítili uvoľnene, šťastne a zamilovane lebo presne tieto emócie majú z fotografii vyžarovať.

Samozrejme ak máte na túto časť menej ako dve hodiny netreba zúfať. Vyberte si iba jedno miesto v okolí vašej svadby a využite jeho potenciál naplno. Nezabudnite pri plánovaní treba počítať aj s časom na presuny a následnou prípravou fotografa na mieste.


V rovnaký deň svadby alebo v iný deň?


Výhodou fotenia portrétov v iný deň je, že vás netlačí čas, môžete vystriedať viac lokácií a celkovo si fotenie užiť bez stresu. Dôležité je sa na túto možnosť dopredu informovať u fotografa ešte pred objednaním jeho služieb. Taktiež treba zabezpečiť aby nevesta mala plnohodnotný svadobný makeup a účes a netreba zabúdať na svadobné šaty. Ak sú požičané je to ďalší výdavok, s ktorým treba počítať. Ideálne je zrealizovať toto fotografovanie v deň skúšky makeupu a účesu. Vyhnete sa tým dodatočným nákladom.

V prípade, že vám program svadobného dňa nedovolí vyčleniť si dostatok času, potom fotografovanie portrétov v iný ako svadobný deň je pre vás tým ideálnym. Ja ponúkam mojim klientom možnosť fotografovať svadobné portréty v iný deň bez nutnosti príplatkov k cene fotografovania svadby.Kedy ísť fotiť svadobné portréty? Ráno, na obed, večer?


Najlepšie svetlo na fotografovanie, pokiaľ nie je zamračené ale svieti slniečko, je večer pred a počas západu slnka. Svetlo je jemné a všetko sa sfarbí do krásnych farieb. Väčšinou sa však čas fotografovania prispôsobuje celkovému harmonogramu a v 99% svadieb sa portréty fotia pred obradom hneď ako sa nevesta oblečie do šiat s čerstvým makupom a účesom. Ak sa koná svadba vonku, v zámockom parku, záhrade alebo vinici, vyhraďte si aspoň pol hodinku aj tu na portrétne fotografovanie a hlavne nezabudnite pripraviť pre hostí na tento čas program. Budete mať tak chvíľu pre seba a v pokoji si užijete fotografovanie.


Aké miesto vybrať na fotografovanie svadobných portrétov?


Vždy sa pýtam svojich klientov či majú svoje obľúbené miesto, miesto kde sa zasnúbili alebo kde si dali prvú pusu.

Ak takéto miesto nemáte, nevadí. V okolí každého veľkého či malého mesta máme krásne parky, záhrady a lesy pre tých, ktorí milujú prírodu, a mnoho kaštieľov, zámkov a hradov, ktoré umožňuje za poplatok fotografovanie v ich interiéroch. Ak ste odvážnejší môžete ísť fotografovať do starých opustených budov, industriálnych objektov či zrúcanín.


Pokiaľ teda plánujete fotografovanie svadobných portrétov nezabudnite si vyčleniť dostatok času na fotenie, presun a prípravu na mieste. Vyberte si miesto, ktoré je vám blízke a budete sa tam cítiť šťastne. Zvážte možnosť fotografovať portréty v iný ako svadobný deň a ak sa tak rozhodnete nepremeškajte západ slnka.

Svadobné príbehy